Kodu-eri: Kardinate puhastamine

Enamasti ei kuulu kodu koristamise protsessi juurde kardinate puhastamine. Seetõttu on kardinad ühed tolmusemad ja määrdunumad tekstiilesemed kodudes. Olgugi, et kardinad ei pruugigi üldse halvad välja näha ka olukorras, kus nad on aastaid puhastamata, varjavad nad endas kõike õhus lendlevat.

Kardinad koguvad tolmu, lemmikloomade karvu, kõõma ja harva ka hallituse eoseid. Loetletud mikroosakesed on aga seotud hingamisteede haiguste ning allergiate tekkega. Iga kord kui kardinaid ette või eest ära tõmbad, lendlevad tolm ja muud kardinasse kogunenud osakesed mööda tuba. Lendlevad osakesed maanduvad mööblile ja vaibale, millelt nad paiskuvad õhku pärast iga sammu. Ainus variant olukorda parandada on kas eemaldada kardinad ja tekstiilmööbel sootuks või võtta aeg-ajalt ette kodutekstiili puhastamine.

Kardinate puhastamisel võiks alustada kasvõi sellest, et kord nädalas enne kodu koristamist võiks raputada läbi kõik kardinad, et võimalikult palju tolmu ja muid lahtiseid osakesi kardinatest kätte saada. Kord kuus võiks kardinad ka tolmuimeja pehme harjasotsikuga üle tõmmata. Hästi aitab ka kardinate tuulutamine lahtise aknaga kui ilm on tuuline.

Põhjalikumalt peaks kardinaid puhastama paar korda aastas. Allergiatele vastuvõtlikum perekond võiks seda teha aga 3-6 kuu tagant.

Kui plaanite kardinaid puhastada ise, jälgige tootjapoolseid tingmärke kangal või pakendil.

Puidust või tehispuidust ribakardinaid puhasta kerge ja puhta lapiga, näiteks mikrofiiberlapiga. Alumiiniumist või plastikust ribakardinate, ruloode, paneel-sisekardinate puhastamiseks piisab nõrgal režiimil pehme otsikuga tolmuimejast. Mõned sünteetilised ja puuvillased kardinad kannatavad pesumasinas pesemist, kuid enne peaksid veenduma vastavat puhastust lubavate märkide olemasolus. Pesumasinaga kardinaid pestes tee seda muust pesust eraldi. Kui aga kardinatel puuduvad tingmärgid, sa ei tea mis materjalist kardinad on või nad on siidist või mõnest muust õrnast kangast, peaks puhastamise usaldama professionaalidele.

Kardinate regulaarne puhastamine aitab hoida kodu puhtana. Kui oskad väärtustada enda ja lähedaste tervist, siis on oluline hoolitseda ka selle eest, et kodutekstiil ei paiskaks õhku kahjulikke elemente ja ei rikuks koduse õhu kvaliteeti.

Washi puhastuskuller tuleb sinu kardinatele järele just siis kui seda soovid. Tagasi saad puhtad ja värskelt lõhnavad kardinad juba 7 päeva pärast.

Allikad: www.masterdrycleaners.com.au/how-often-should-you-clean-your-curtains/
www.housewifehowtos.com/clean/how-to-clean-curtains/