Keemiline puhastus vs. vesipesu

Kliendid on tihti Washi poole pöördunud sooviga lasta enda riideid pesta ja triikida, välistades keemilise puhastuse. Keemiline puhastus ei olegi tingimata hea lahendus kui riiete tootjad on lubatuks märkinud ka vesipesu. Washi lähtub puhastamisel riietel olevatest tingmärkidest. Seetõttu on mõistlik riietelt hooldusjuhist mitte eemaldada. Juhul kui tegu on mitmeleheküljelise “raamatuga” õmbluse küljes, mida riidesse jätta ei saa, on mõistlik alles jätta vaid hooldamise leheke.

Olenemata sellest, kas riideeset puhastatakse keemiliselt või kasutades vesipesu, on puhastajal eelnevalt oluline teada kui riideesemel on plekk. Kui teed Washi.ee lehel tellimust, on mõistlik kommentaarilahtrisse kirjutada lisainfo plekkide tekkimise kohta – näiteks, et triiksärgil olev plekk on tomatikastmest. Plekke nimelt töödeldakse enne puhastastamist spetsiaalse vahendiga. Vahend valitakse lähtudes pleki konsistentsist: Kas vaja on lahustada rasva? Või on tarvis eemaldada riidelt piimatoode?

Niisiis sõltuvalt riidetüübist ja riide määrdumusest, saab rõivast puhastada keemiliselt või vesipesuga. Et aru saada vesipesu ja keemilise puhastuse vahest, toome välja 5 peamist erinevust nende kahe puhastuse meetodi vahel:

  1. Keemilise puhastuse protsessis kasutatakse keemilist lahustit, et rõivad esmalt läbi loputada. Riiete keemilisel puhastamisel ei kasutata vett. Vesipesu protsessis seevastu “uputatakse” riideid vees.
  2. Keemilise puhastuse käigus kasutatakse kemikaali nimega perkloroetüleen, et eemaldada plekke ja mustust riietest. Vesipesus kasutatakse lisaks veele ka seepe, lahusteid ja pehmendajaid.
  3. Keemiliselt puhastatavad riided laaditakse seejärel masinasse ja pestakse kasutades pööritamise protsessi. Vesipesu protsessi käigus riided pööritatakse masinas, mille jooksul vesi ja pesuvahend riidest mustuse eemaldavad.
  4. Järgmine samm on riiete kuivatamine. Riided, mida on keemiliselt puhastatud, kuivatatakse keemilise puhastuse masinatega. Vesipesu protsessi järel eemaldatakse üleliigne vesi riietest kasutades tsentrifuugimist. Pärast seda riided kuivatakse kuivatuskapis või lastakse neil rippudes kuivada.
  5. Selleks, et keemiliselt puhastatud ja seejärel kuivatatud riided sirgeks saada, neid viimaseks aurutatakse või triigitakse. Vesipesuga puhastatud riided aurutatakse või pressitakse.

Allikas: www.drycleaning.com.sg/blog/5-differences-between-dry-cleaning-and-laundry.html