Plekieemalduse ABC – Kuidas eemaldada keerulisi plekke koduste vahenditega?

Kui riideesemele satub plekk, siis reegel number 1 on mitte plekki hõõruda. Üldiselt on koduste vahenditega plekkide töötleme teatud riskidega – võib juhtuda, et kahjustad plekki eemaldades riidekiude, nii et riidelt tuleb osaliselt maha värv või muutub tekstuur. Keemiline puhastus võib riideesemega teha imesid, kuid kui ese on koduse plekieemalduse käigus saanud kahjustada, siis ei ole võimalik viga parandada. Samas, mida varem plekiga tegeled, seda parem.

Mõistlik on väljas käies kaasas kanda väikest plekieemaldit, et siis vajadusel oleks plekiga võimalik kohe tegeleda kui see tekib. Kui vähegi võimalik, ära lase plekil ära kuivada.
Kui kasutad pesukuivatit riiete kuivatamiseks ja plaanid sellega kuivatada  äsja pestud eset, millel oli plekk, siis veendu enne eseme kuivatisse panekut kas plekk on kadunud. Kuivati võib pleki muuta jäädavaks. Kui plekk on jätkuvalt alles, peaksid eset uuesti pesema või plekki töötlema enne kui  riiet kuivatama asud.

1. Kohvi,tee või tindiplekid
Värskeid kohvi, tee või tindiplekke on lihtne eemaldada kui teed seda kohe pleki tekkides. Kui annad plekile aega kuivada, siis on teda väga keeruline hiljem välja saada. Kui plekk tekib, lase see külma veega üle ja seejärel pese riiet lubatud kõrgeima temperatuuriga. Kui plekk sel viisil ei eemaldu, peaksid keemilist puhastust katsetama.

2. Vereplekid
Kõigepealt tuleks plekikoht külma voolava vee all läbi loputada või riideese külma vee sisse likku jätta, vahetades vett koheselt kui see roosakaks muutub. Plekki võib ettevaatlikult sõrmede vahel ka hõõruda.  Kindlasti ei tohiks vereplekki püüda pesta sooja veega. Kui tegu on tugevama plekiga, siis võiks plekki töödelda spetsiaalse plekieemaldi või kasvõi seebiga, millel tuleks lasta veidi aega plekil seista. Kodustest vahenditest sobib verepleki töötlemiseks ka näiteks sool, sidrunhape, küpsetuspulber või aspiriin.

3. Kombineeritud plekid
Kombineeriud plekid on näiteks make-upi, kastmete või kriidiplekid. Selline plekk tuleks üle loputada külma veega, mille järel tuleks pesuainet õrnalt plekile tupsutada. Seejärel loputada pesuaine välja, töödelda võimalusel plekki spetsiaalse plekieemaldiga ning pesta eset vastavalt hooldusjuhendis toodud režiimile.

4. Jäätise ja teiste piimatoodete plekid
Värskeid plekke tuleks leotada külmas vees enne pesemist. Kui plekk on kuivanud, kraabi maha üleliigsed toidujäätmed ja leota riideeset mõned tunnid külmas vees, kuhu on lisatud natuke pesuvahendit. Seejärel pese eset sooja veega. Kui plekk jääb alles, leota veel 30 minutit ja pese uuesti.

5. Muruplekid
Muruplekki peaks leotama 30 minutit külmas vees, millele on lisatud juurde natuke pesuvahendit. Seejärel võib eset pesta sooja veega, nagu tavaliselt. Kui plekk on pärast pesu alles, tuleks protseduuri korrata.

6. Mudaplekid
Mudaplekkidel peaksid enne nende töötlemist laskma kuivada. Seejärel harja eset, et eemaldada kuivanud muda. Leota eset 1L soojas vees, millele on juurde lisatud 1tl nõudepesuvahendit ja 1sl valge veini äädikat. Loputa jooksva veega ning lase mõned minutid kuivada. Kui plekk on alles, tupsuta plekki alkoholiga ning loputa puhta veega. Seejärel pese nagu tavaliselt.

7. Tomatiplekid
Tomatiplekke tuleks leotada jahedas vees 30 minutit, millele on lisatud 1/2tl nõudepesuvahendit ja 1sl valge veini äädikat. Seejärel tuleks eset loputada jooksva vee all. Kui plekk on alles, peaks plekki töötlema spetsiaalse plekieemaldiga. Seejärel tuleks eset pesta soojas vees ja lasta kuivada õhu käes. Kui plekk jääb sellegipoolest alles, tuleks seda leotada vähemalt 1h vees, millele on lisatud pesuvahendit ning siis pesta sooja veega. Kasutada ei tohiks kuuma vett ega triikrauda enne kui plekk on kadunud.

8. Puuvilja ja mahla plekid
Puuvilja ja mahlaplekke peaks pesema kuumima lubatud temperatuuriga. Seepi pleki pesemiseks kasutada ei tohiks. Keerulisema pleki puhul peaks eset leotama umbes 30 minutit 1L vees, millele võiks juurde lisada umbes 1tl pesuvahendit.

9. Kohviplekk
Kui kohviplekk on alles tekkinud, loputa seda kiiresti külma veega, pane veidi pesuainet otse plekile ja loputa külma vee all. Seejärel leota eset 30 minutit, hõõrudes õrnalt plekki iga 5-10 minuti tagant. Järgmiseks pese eset kõige kuumema lubatud temperatuuriga. Kui plekk ei eemaldu, korda protseduuri. Vanemate plekkide puhul võib proovida tupsutada valge veini äädikaga ja seejärel loputada külma veega.

10. Näts riietel
Voldi riideese kokku, nii et näts jääb riide välimisele pinnale – peaksid nätsu nägema. Aseta riideese kilekotti või kilesse nii, et näts ei puutu vastu kilet. Sule kott ja külmuta riideeset 2-3 tundi. Näts peab jäätuma. Seejärel võta riideese kotist välja ja kraabi näts võinoaga või muu nüri noaga maha nii kiiresti kui võimalik. Kui näts sulab enne kui jõuad maha kraapida, külmuta uuesti ja korda kraapimist.

Allikad: https://lifehack.media/how-to-remove-stains-from-shirts
https://www.sheknows.com/home-and-gardening/articles/8153/stain-removal-smarts-how-to-get-stains-out-of-your-clothes